I śmiech niekiedy może być nauką

kubaguzik  „I śmiech niekiedy może być nauką…”  (biskup Ignacy Krasicki)

W ramach szkolnego projektu „Mikro na świat” klasy drugie i klasa trzecia obejrzały film pt. „Kuba Guzik”. Świat przedstawiony w filmie jest czystą fantazją. Tytułowy bohater, jako noworodek znaleziony na morzu przez piratów, został przez nich omyłkowo dostarczony na maleńką wysepkę zamieszkałą przez Króla, Panią Jak, Pana Rękawka i Maszynistę Łukasza oraz zdającą się rozumieć ludzką mowę lokomotywę Emmę. Po upływie 10 lat od tego zdarzenia Maszynista Łukasz, najlepszy przyjaciel chłopca, postanowił opuścić wyspę przy pomocy swej niezwykłej lokomotywy. Do wyprawy dołączył również Kuba,  zwany Guzikiem. Gdy bohaterowie wyruszyli szlakiem wyznaczonym przez list znaleziony w butelce, dla naszych uczniów rozpoczęła się podróż przez magiczne krainy pełne baśniowych postaci – byli w Mandalii, wędrowali  przez najwyższe góry świata, pustynię z niebezpiecznymi fatamorganami i bardzo przyjaznym olbrzymem, aż w końcu znaleźli się w pełnej wulkanów Krainie Smoków. O tym, że magiczny świat baśni spodobał się widzom, świadczył serdeczny śmiech podczas projekcji filmu i gromkie brawa po jej zakończeniu.
    Pomimo fabuły będącej czystą fantazją „Kuba Guzik” to film przekazujący podstawowe wartości wychowawcze, podkreślający wagę miłości, więzi w rodzinach adopcyjnych, przyjaźni i tolerancji. Uczniowie mieli możliwość poznania niewiarygodnej siły przyjaźni, która może pokonać największe przeciwności losu.  Wygląd głównego bohatera był dla dzieci ważną lekcją tolerancji wobec drugiego człowieka oraz akceptacji inności, np. odmiennego koloru skóry.
     Wiedzę zdobytą podczas seansu nasi uczniowie zaprezentują w postaci prac warsztatowych poświęconych problematyce filmu.

Ilona Siwek