Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 

 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

 

Ksiązkowa lista przebojów2Pomysł organizacji tego święta narodził się w Katalonii.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w tym dniu obdarowywano kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W 1926 roku pewien wydawca z Walencji wpadł na pomysł, aby ów dzień stał się świętem wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem.

W 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W ramach obchodów tego święta stwórzmy Książkową Listę Przebojów.

Na adres biblioteki prześlijcie, proszę, dwa tytuły Waszych ulubionych książek (podajcie też nazwiska ich autorów). Czekam na propozycje do końca kwietnia!

I jeszcze kilka ciekawostek dla miłośników książek i bibliotek.

Obejrzyjcie najpiękniejsze biblioteki dla dzieci:

 

A oto pomysł na stworzenie magicznego księgozbioru:

 

lub zbudowanie własnej małej biblioteki, dzięki której możemy udostępniać księgozbiór sąsiadom w czasie pandemii:

 

                                                                                               Anna Kuglarz

 
 
 
 
Biblioteka

Biblioteka wzbogaciła się o nowe książki. Drodzy Czytelnicy, przejrzyjcie galerię zdjęć zamieszczoną w naszej szkolnej galerii, a na pewno każdy z Was znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Zapraszamy szczególnie uczniów klas pierwszych do wypożyczania krótkich opowiadań z większą czcionką, która ułatwi samodzielne czytanie.

 


 

Konkurs fotograficzny „Książka i ja”

konkurs fotograficzny sp15
Miło nam poinformować, że konkurs fotograficzny „Książka i ja” został rozstrzygnięty.
Cieszymy się, że książki stały się inspiracją do dobrej i twórczej zabawy.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Laura C. (klasa 2b) oraz Szymon Ł. (klasa 2a)
II miejsce - Piotr W. (klasa 1b)
III miejsce - Filip P. (klasa 2b) i Dawid S. (klasa 3a).

 

Serdecznie gratulujemy świetnych pomysłów! Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac w galerii szkolnej.

 


 

Drodzy Czytelnicy!

Ogłaszamy konkurs fotograficzny „Książka i ja”.

Przejrzyjcie domowy księgozbiór lub wypożyczcie książkę z biblioteki szkolnej, a następnie  zróbcie zdjęcie sobie oraz książce metodą „sleeveface”.

Zapraszamy do zabawy!

Regulamin konkursu fotograficznego

  1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Krakowie.
  2. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni, aktywność twórcza.
  3. Konkurs jest adresowany do uczniów naszej Szkoły.
  4.  Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia metodą sleeveface.
  5. Uczestnik konkursu jest zobowiązany przesłać maksymalnie 2 prace do 31 grudnia 2020 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  6. Prace muszą być wykonane samodzielnie i nigdzie wcześniej niepublikowane.
  7. Zdjęcia należy opatrzyć następującymi danymi: imię, nazwisko, klasa oraz tytuł i autor książki.
  8. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych na potrzeby konkursu oraz publikację prac na stronie internetowej szkoły.

20201116 2153321

 

Sleeveface, czyli ubierz się w książkę!

Co to jest sleeveface? To kompozycja zdjęcia osoby z okładką książki, lub inaczej wbudowanie książki w adekwatne do jej obwoluty otoczenie. Efektem jest złudzenie prezentujące czasem śmieszne, czasem koncepcyjne zespolenie fotografowanej postaci - czytelnika z jego książkowym uosobieniem. Dużą rolę odgrywa w nim perspektywa oraz aranżacja tła. Do zrobienia dobrego zdjęcia trzeba się przygotować. Ważne jest, aby idealnie dobrać strój, przyjąć odpowiednią pozę, tak, aby powstało złudzenie optyczne jedności modela z graficznym motywem książki. Dzięki temu powstają czasem zabawne, ale zawsze kreatywne zestawiania odbiorców/czytelników/słuchaczy z przesłaniem okładki.

Pomysł sleeveface powstał w  2006 i został upowszechniony przed Johna Rostrona i Carla Morrisa, w wersji winylowej, w publikacji o tej samej nazwie. Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i oczywiście upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

 


książki w bibliotece
 
Mamy nowe książki w naszej bibliotece!
Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

29.10.2020

 
 
 
 
 

 

wystawka książek o patronie w bibliotece

 

 NASZ PATRON O BIBLIOTECE

 

„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi (…)”

Jan Paweł II

 

 

 


Czy znasz wiersze Jana Brzechwy? 

Brzechwa DZIECIOM

Na pewno znasz!
A czy wiesz, że autor tych zabawnych wierszyków naprawdę nie nazywał się Brzechwa? Brzechwa - to pseudonim literacki czyli inaczej wymyślone nazwisko, którym pisarz podpisywał swoje utwory. Brzechwa oznacza część strzały, a pseudonim ten wymyślił dla poety jego kuzyn, Bolesław Leśmian, który także pisał wiersze, lecz dla dorosłych.

Jeśli chcesz poznać prawdziwe nazwisko Jana Brzechwy, spróbuj rozwiązać krzyżówkę.

Krzyżówka - pobierz i rozwiąż!


 

Małopolskie Dni „Książka i Róża”  

Książka i róża

 

W kwietniu od kilkunastu lat odbywają się Małopolskie Dni „Książka i Róża”,  w których biorą udział księgarnie i biblioteki z całej Małopolski,  promując czytelnictwo. 

Dlaczego róża? Otóż jest to związane z ciekawym obyczajem panującym w Katalonii (regionie Hiszpanii), gdzie mieszkańcy obdarowują swoich bliskich książkami i różami w dniu Św. Jerzego, który jest patronem regionu.  Święto wypada 23 kwietnia i w nawiązaniu do tej oryginalnej tradycji  UNESCO wybrało tę datę na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to także data śmierci wielu wybitnych pisarzy, między innymi Williama Szekspira.  W tym roku  Małopolskie Dni „Książka i Róża” mają zupełnie inny charakter ze względu na obecną sytuację.  Jednak każdy czas jest dobry na czytanie, bo książki możemy czytać zawsze i wszędzie, nawet on-line! Nie martw się, że nie możesz podarować teraz nikomu książki ani róży, możesz przecież przesłać link do ciekawej książki, a różę narysować!  Z tej okazji polecam książkę w wiosennym nastroju: „Tajemniczy ogród” -  czytaj na https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/

 

Krzyżówka książkowa - pobierz i rozwiąż!

Rozwiąż  KSIĄŻKOWĄ KRZYZÓWKĘ  i uzupełnij poniższe hasło:

 

„__  __  __  __  __  __  __  __  __  __   dobre miejsce dla człowieka.”

 

 


22 kwietnia - Dzień Ziemi

Za oknami wiosna w pełni i zewsząd słychać świergot ptaków. Na Ziemi żyje ponad 10000 różnych gatunków ptaków. To właśnie te skrzydlate stworzenia, żyjące na wolności, możemy najliczniej oglądać co dzień, nawet mieszkając w mieście. Gdy wyjrzymy przez okno, a jesteśmy tymi szczęśliwcami, którzy mają przed sobą trochę zieleni - drzewa i krzewy – możemy zaobserwować wiele gatunków ptaków i wsłuchać się w ptasi koncert. Zapewne znacie wiersz Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”, ale czy wiecie jak wyglądają wszystkie występujące tam ptaki? Sprawdźcie, może to właśnie one śpiewają przed waszymi oknami.

Zapraszam Was do obejrzenia tutaj prezentacji.

 

 


Podaruj dziecku radość

 Nowi laureaci Orderu Uśmiechu

Wiele osób na świecie stara się sprawić, by dzieci były radosne, nawet w trudnych czasach. „Order Uśmiechu” jest jedynym na świecie odznaczeniem przyznawanym przez dzieci osobom dorosłym za ich wyjątkowe działania. Jeśli chcecie poznać historię tego medalu, dowiedzieć się, kto go otrzymał i za co, zapraszam do obejrzenia prezentacji.

Prezentacja o orderze uśmiechu.

Małgorzata Hamada


Dzień Ksiązki 2 kwietna 

Czar książek                                                                 

Jest czysta kartka papieru…

- a potem jest kolorowa!                          

Ktoś baśń dla dzieci napisał.

Ktoś pięknie ją zilustrował.

Ktoś usiadł z dzieckiem i czyta.

W zdania składają się słowa.

Dziecko wsłuchane, zdziwione.

Ktoś nowy świat wyczarował!

                 Autor: Małgorzata Hamada

 


 

KATALOG ciekawych książek

„Podziel się ciekawą książką”

Zadanie przeznaczone głównie dla uczniów klasy III lub V, ale młodsi też mogą spróbować!

Jeśli przeczytasz książkę, którą uważasz za wartą polecenia innym, wypełnij kartę do ilustrowanego katalogu ciekawych książek, który w naszej bibliotece tworzą sami uczniowie.

Niedawno dzieci z klasy III poznały i ćwiczyły zasady opisu książki na karcie katalogowej, a nawet otrzymały karty do wypełnienia w domu. Niestety z powodu zaistniałej sytuacji nie zdążyły ich przynieść, ale teraz zapewne znajdą czas, aby wykonać takich kart więcej.

Wzory kart zamieszczamy tutaj (można wybrać wersję, którą się woli). Jeśli ktoś nie ma możliwości, by kartę wydrukować, może ją samodzielnie przerysować ze wzoru.

Gotowe karty przyniesiecie do biblioteki, kiedy wszyscy wrócimy do szkoły. Wtedy nasz katalog będzie pękał w szwach!!!

Wzory kart możesz pobrać tutaj.

Nauczyciel bibliotekarz

Małgorzata Hamada

 


 Bajka

Zabaw się w pisarza!

Uruchom swoją wyobraźnię i spróbuj dopisać dalszy ciąg tej opowieści.

W Krainie Lumitronków

       W niewielkim pałacyku, położonym wśród barwnych kwiatów w pobliżu strumyka, mieszkał malutki książę imieniem Lumitek. Nie był wiele większy niż stokrotka, miał piękne, długie włosy, jasne jak promienie słońca, a oczy koloru wiosennej trawy. Uwielbiał fruwać, gdyż tak jak wszystkie Lumitronki, miał parę pięknych skrzydeł, mieniących się wszystkimi kolorami tęczy. Potrafił wznosić się na bardzo dużą wysokość, dlatego gdyby zjawiło się jakieś stworzenie, którego się obawiał, mógł z łatwością odfrunąć, a do pałacu zwykle wlatywał przez okno. Chociaż posiadał mnóstwo zabawek, nie chciał się nimi bawić i najchętniej spędzał czas nad strumieniem, czytając książki. Zawsze gromadziło się wokół niego mnóstwo małych Lumitronków, które przyfruwały z różnych stron i prosiły, aby im głośno czytał, co czynił z wielką radością.

    Król Lumisław I był bardzo dumny z tego, że jego ośmioletni synek, który w przyszłości miał zostać następcą tronu, umiał czytać tak dobrze jak dorosły, a jest rzeczą oczywistą, że każdy król musi być wykształcony. Chociaż Kraina Lumitronków była niewielka, mieszkało w niej prawie tysiąc istot, a zatem rządzenie tyloma mieszkańcami wymagało mądrości i wiedzy.

            Pewnego dnia, gdy książę Lumitek zjawił się jak zwykle nad strumieniem, nadleciał ogromny ptak, trzymający w dziobie dużą księgę w złotej oprawie. Sfrunął nisko, upuszczając ją tuż obok stóp młodziutkiego księcia. Na kartce, doczepionej złotą nitką do oprawy księgi, widniały słowa: Przesyłka od księcia Niezgadniesz z „Królestwa Zagadek”.  

            Następnego dnia w pałacu zapanowało wielkie poruszenie. Gdy rano królowa Lumisława obudziła się, ujrzała pusty pokój małego księcia Lumitka. Okno było zamknięte, co oznaczało, że nie mógł wyfrunąć na zewnątrz. Strażnicy przy bramie także nie widzieli, by młody książę opuszczał pałac. Natomiast w bibliotece królewskiej na stole leżała złota księga, którą wczoraj Lumitek przyniósł do pałacu. Na okładce namalowany był barwny ptak, trzymający w dziobie ogromny klucz. Król Lumisław odczytał głośno napisany ozdobnymi literami tytuł: „…………………………………………”.

Autor: Małgorzata Hamada

Teraz zadanie dla Ciebie! Wymyśl, co było dalej.

 

Odpowiedz przy tym na pomocnicze pytania:

Jaki był tytuł księgi? Po co ptak dostarczył księgę księciu Lumitkowi?

Kim był książę Niezgadniesz z „Królestwa Zagadek”? Jakie miał zamiary?

Co zrobił król Lumisław, gdy znalazł księgę?

Jaką rolę odgrywał klucz namalowany na okładce księgi?

Co się stało z księciem Lumitkiem? Czy skrzydła były mu pomocne?

Czy spotkał się z księciem Niezgadniesz?

Co się dalej wydarzyło w „Krainie Lumitronków”?

Prześlij swoje opowiadanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najciekawszą wersję opublikujemy na szkolnej stronie internetowej.

Możesz także narysować ilustrację do opowiadania, zrobić zdjęcie lub skan i również wysłać.

 


Hans Ch Andersen

"Teraz pora, by poznać autora" to nowy cykl w zakładce biblioteki

 

 Nie byłoby żadnej książki, gdyby jej ktoś nie napisał.  To autor jest najważniejszym twórcą każdego utworu.  Warto wiedzieć gdzie i w jakich czasach żył, czym się interesował,  jakie były jego losy oraz o czym pisał. Zapraszamy Was do poznawania wybranych pisarzy i poetów.

Obejrzyj prezentację o Hansie Christianie Andersenie. zobacz prezentację tutaj

 

 

 


CO WIEMY O NOBLISTACH?

Nobliści quiz 5a

   

   W grudniu 2019r. uczniowie klasy piątej poszerzali wiedzę o Literackiej Nagrodzie Nobla, uczestnicząc w krótkim quizie z nagrodami.  Powodem zorganizowania tej akcji było powiększenie grona polskich noblistów o nową laureatkę, Olgę Tokarczuk.

   Warto znać nazwiska polskich laureatów, umieć je uporządkować chronologicznie, a także wiedzieć, kim był Alfred Nobel oraz kiedy i gdzie wręczane są nagrody. Wszystkie informacje można było szybko uzyskać, czytając uważnie aktualną gazetkę biblioteki ustawioną na korytarzu szkolnym. Potrzebny był tylko mały impuls!!!

Małgorzata Hamada

 

 

 

 


100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku

Odzyskanie Niepodległości

 

    W bibliotece szkolnej została urządzona obszerna wystawa o tematyce historycznej, prezentująca albumy, kroniki, fotografie, wycinki prasowe, książki oraz śpiewniki pieśni patriotycznych. Wystawę zwiedzali w ramach lekcji wszyscy uczniowie.
   Wybrane materiały można było wypożyczać do domu - największym powodzeniem cieszyły się śpiewniki oraz książki z serii „Tak żyli ludzie w dawnej Polsce”.

Małgorzata Hamada

 

 


Klasa pierwsza w bibliotece

czytanie112017

     2 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły zagościli w bibliotece, gdzie w bardzo uroczystej atmosferze powitały ich gimnazjalistki, które zaprezentowały widowisko literacko-muzyczne wg książki E. Nesbit „Księga smoków”.
    Dzieci słuchały w skupieniu, przenosząc się wyobraźnią w świat baśniowych stworów, wypuszczonych nierozważnie z magicznej księgi za sprawą małego króla. Największy problem sprawiał smok siejący postrach w całym państwie, lecz po wielu trudach, dzięki odwadze i sprytowi młodego władcy, udało się go zwabić z powrotem do książki, gdzie pozostał na obrazku, nikomu już nie zagrażając.
    W drugiej części spotkania został rozegrany konkurs. Każdy, kto dobrze odpowiedział na pytanie dotyczące bajki, mógł sobie wylosować nagrodę. Okazuje się, że dzieci słuchały bardzo uważnie - wszystkie nagrody znalazły się w ich rękach, a niektóre nawet na głowach...  bo wśród nagród były również królewskie korony. Gratulujemy!

                                                                                                                                   Małgorzata Hamada


 Wycieczka szlakiem krakowskich legend

2018 Przedstawienie legendy Krakowa

  Zabawnym i ciekawym przedstawieniem o tym tytule powitaliśmy 22 marca 2018 r. dzieci z sąsiednich przedszkoli. Przed kilkudziesięcioosobową widownią zaprezentowali swoje umiejętności najmłodsi uczniowie z klasy pierwszej. Tematem spektaklu były legendy naszego miasta, które poznawali uczestnicy wycieczki po Krakowie.
    Mali turyści zadawali mnóstwo pytań, kupowali pamiątki i spotykali legendarne postacie. Nie zabrakło smoka wawelskiego ani zamienionych w gołębie rycerzy księcia Probusa. Wcielając się w ludzi z dawnych czasów, uczniowie pokazali także, w jaki sposób na podstawie zasłyszanych wieści powstawały legendy.

Małgorzata Hamada