We wtorek, 3 grudnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to czas, który szczególnie powinien nas uwrażliwić na obecność osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Jednocześnie daje on szansę na działania uczące otwartości i szacunku dla inności oraz tolerancji i współdziałania w różnych sytuacjach życiowych.
Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska poczta”, polegającej na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci z całej Polski. Uczniowie poznali historie dzieci, ich zainteresowania i marzenia, a następnie napisali listy, wykonali rysunki i kartki świąteczne z życzeniami. Był to piękny sposób okazania zainteresowania, empatii i współczucia, a chęć sprawienia przyjemności innym osobom przyniosła uczestnikom wiele satysfakcji i radości.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych były warsztaty przeprowadzone w klasach 1-3 przez pedagogów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Uczniowie naszej szkoły jako pierwsi w Polsce mieli okazję poznać bajkę pt. „El Gran Circo Iris” („Wielki Cyrk Iris”). Jest to książka dla dzieci poruszająca temat niepełnosprawności ruchowej, wydana i napisana w języku hiszpańskim przez polską autorkę mieszkającą od kilkunastu lat w Hiszpanii. Dzięki przesłanemu przez autorkę tłumaczeniu dzieci mogły wysłuchać historii Toniego – chłopca na wózku inwalidzkim, zafascynowanego spektakularnym światem cyrku. Warsztaty przeprowadzono w oparciu o scenariusz, który powstał w Poradni nr 2 do hiszpańskiej wersji książki. Pracowaliśmy, opierając się na mocnych stronach każdego dziecka, na jego atutach, bo przecież każdy z nas je ma! Każdy z nas jest wyjątkowy! Rozmawialiśmy też o potrzebie wsparcia, kiedy podejmujemy jakieś wyzwanie i pojawiają się chwile zwątpienia. Pozwolił na to uniwersalny charakter książki, bowiem niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą z niepełnosprawnością czy nie, musimy pamiętać słowa Sary (siostry Toniego): „Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie zdarzy!”. Na koniec dzieci otrzymały kolorowanki z ilustracjami z książki.
Zobacz: galeria zdjęć
Anita Liniewicz, Roksana Kociołek-Kaszyńska